poniedziałek, 25 grudnia 2017

TOP 10 Gier 2017 Roku




Jako że rok 2017 powoli się kończy postanowiłem zebrać do kupy gry które swoją premierę miały w tym roku i zrobić małą, subiektywną listę. Zapraszam.


10. Realpolitiks


Rozgrywana w czasie rzeczywistym gra strategiczna, w której stajemy na czele jednej ze współczesnych nacji i odpowiadając za wszelkie kluczowe aspekty funkcjonowania państwa, staramy się zapewnić dobrobyt naszym obywatelom. Rozgrywka osadzona jest w realiach politycznych początku XXI wieku i kładzie spory nacisk na jasne i ciemne odcienie władzy, pozwalając graczom na sporą swobodę w realizacji celu.

9. Pro Evolution Soccer 2018


Kolejna z dorocznych odsłon popularnej serii piłkarskiej firmy Konami. Pro Evolution Soccer 2018 to rozwinięcie pomysłów zastosowanych w poprzedniej części cyklu. Nowy system Real Touch +, odpowiadający za kontrolowanie piłki przez zawodników, bierze pod uwagę więcej części ciała, dzięki czemu na boisku oglądamy bardziej zróżnicowane animacje przy odbiorze, główkowaniu, dryblowaniu itd. Inna ważna zmiana to spowolnienie tempa gry, które czyni zabawę nieco bardziej realistyczną. Listę nowości uzupełnia wprowadzenie strategicznego dryblingu, dającego więcej możliwości kontrolowania piłki oraz ulepszonych stałych fragmentów gry. Oprócz klasycznych trybów rozgrywki, w PES 2018 doczekaliśmy się powracającego i wzbogaconego o nowe funkcje trybu Random Selection Match, a także sieciowego co-opa dla dwóch lub trzech osób. Całość okraszona została znacznie lepszą oprawą wizualną niż poprzedniczki, dzięki czemu wersje na poszczególne platformy sprzętowe nie różnią się już od siebie w tak diametralny sposób.

8. Cuphead


Utrzymana w stylistyce starych filmów rysunkowych, dwuwymiarowa gra akcji, będąca debiutanckim projektem zespołu StudioMDHR. W grze Cuphead wcielamy się w postać bohatera o skłonnościach do hazardu, który podczas gry z diabłem przegrywa swą duszę. Aby ją odzyskać, musi odpracować jej równowartość. Pod względem mechaniki gra przypomina dwuwymiarową bijatykę skrzyżowaną z elementami platformówki. Zabawa polega zaś głównie na toczeniu kolejnych pojedynków jeden na jednego, rozgrywających się na specjalnych arenach 2D. Podczas walki możemy korzystać z szerokiego asortymentu uzbrojenia, a także kilku kostiumów, zapewniających nam dodatkowe moce. Każdy z przeciwników posiada jednak swój styl walki, którego rozpracowanie stanowi klucz do sukcesu. W przeciwieństwie do klasyków gatunku, tu nasi wrogowie wyposażeni zostali w dynamiczną SI, dzięki czemu rozgrywka stoi na dość wysokim poziomie trudności i nie nudzi się z biegiem czasu.

7. Project CARS 2


Kontynuacja udanej gry wyścigowej z 2015 roku, stworzonej przez Slightly Mad Studios (m.in. Need for Speed: Shift i Shift 2: Unleashed). Ponieważ produkcja została częściowo sfinansowana na platformie World of Mass Development, w procesie tworzenia tytułu uczestniczyli także sami gracze. Podobnie jak w przypadku części pierwszej, mamy do czynienia z realistycznym symulatorem wyścigów samochodowych, zawierającym szereg opcjonalnych ułatwień i asyst dla mniej doświadczonych graczy. Project CARS 2 oferuje o wiele więcej lokacji (60) niż poprzednik. Łącznie mamy do wyboru ponad 130 tras, po których jeździmy pojazdami podzielonymi na 28 kategorii. Są to sportowe samochody ograniczone regulaminem zawodów, dlatego nie można ich ulepszać czy zmieniać wyglądu, a jedynie dostosowywać pod dany tor. Ścigać się możemy w rozmaitych trybach single i multiplayer, ale podstawową opcją jest kampania dla jednego gracza. W Project CARS 2 nie zabrakło też sieciowych wyzwań i rankingów.

6. Elex


Zrealizowana w widoku izometrycznym skradankowa gra RPG akcji, będąca efektem współpracy dwóch rodzimych studiów deweloperskich: IMGN.PRO oraz Fool’s Theory, założonego przez byłych pracowników CD Projekt RED. Akcja gry toczy się postapokaliptycznym, technomagicznym świecie Imperium Vetrall, które stanowi ostatni bastion ludzkości po upadku cywilizacji w wyniku wyniszczającej wojny. Główny bohater to złodziej imieniem Teriel, który przybywa na więzienną wyspę Peh, otrzymawszy propozycję nie do odrzucenia od siedzącego mu w głowie „demona”. Rozgrywka toczy się w nieprzyjaznym otwartym świecie, który można swobodnie eksplorować dzięki akrobatycznym zdolnościom bohatera (umożliwiają np. wspinaczkę na budynki). Twórcy udostępniają efektowny i dość rozbudowany system walki wręcz, jednak wysoki poziom trudności gry sprawia, że podczas wykonywania misji preferowane jest podejście skradankowe. Cel-shadingową warstwę wizualną Seven oparto na technologii Unreal Engine, natomiast muzykę skomponował Marcin Przybyłowicz.

5. Playerunknown's Battlegrounds


Sieciowa strzelanka z elementami survivalowymi, koncentrująca się na rozgrywkach typu Battle Royale (ostatni pozostały przy życiu zwycięża). Playerunknown's Battlegrounds jest dziełem studia stojącego za MMO TERA oraz twórcy moda Battle Royale do gier Arma II i Arma III. Zasady są proste: duża grupa graczy zostaje wrzucona na zamkniętą mapę o sporych rozmiarach, a zadaniem każdego z nich jest przetrwać dłużej niż inni. Zabawa kończy się, gdy przy życiu pozostaje tylko jedna osoba. Uczestnicy rozgrywki zaczynają zmagania kompletnie bezbronni, więc początkowe fazy meczów stanowią wyścig po najlepsze uzbrojenie. Do dyspozycji walczących oddane zostały różnorodne typy broni, a gra oferuje sporą swobodę wyboru metod eliminowania wrogów. Tempo rozgrywki w Playerunknown's Battlegrounds podkręca stopniowe kurczenie się terenu zmagań, wymuszające coraz częstsze konfrontacje między pozostałymi graczami.

4. The Evil Within 2


Kontynuacja udanego survival horroru The Evil Within. Podobnie jak to było w przypadku części pierwszej, nad dwójką pracował Shinji Mikami, autor serii Devil May Cry i Resident Evil. W The Evil Within 2 ponownie wcielamy się w detektywa Sebastiana Castellanosa, który w poszukiwaniu zaginionej córki udaje się do pozornie idyllicznego miasteczka, kryjącego koszmarną drugą naturę. Rozgrywka oparta jest na zasadach trzecioosobowej gry akcji w konwencji survival horroru. Bohater przemierza ponure, klaustrofobiczne lokacje lub większe, otwarte przestrzenie, często wypełnione przerażającymi wrogami. Z zagrożeniem może sobie poradzić dzięki broni palnej, choć zgodnie z tradycją gatunku amunicja jest towarem deficytowym. Innym rozwiązaniem jest skradanie się i cicha eliminacja przeciwników przy użyciu kuszy albo ucieczka. W The Evil Within 2 Sebastian może też korzystać z komunikatora, by nawiązać kontakt z przyjaciółką, Julią Kidman, która chętnie udziela wskazówek pomocnych w pokonaniu wyzwań napotykanych w koszmarnej rzeczywistości.

3. Football Manager 2018


Kolejna odsłona serii Football Manager rozwijanej przez Sports Interactive we współpracy z firmą Sega. Podobnie jak w poprzednich częściach naszym zadaniem jest prowadzenie jednej z drużyn piłkarskich. Jako menadżer mamy wpływ nie tylko na skład drużyny, ale również szereg pobocznych elementów, jak np. zarządzanie stadionem czy utrzymywanie dobrych stosunków z mediami i kibicami. Podstawowym celem jest jednak zbudowanie porządnego zespołu, który będzie wygrywał zarówno w lidze, jak i na najważniejszych turniejach. W tym celu musimy korzystać z ekspertów pomagających nam w trenowaniu piłkarzy, ustalać taktyki przed spotkaniami, nabywać nowych zawodników, sprzedawać już niepotrzebnych, dostosowywać się do sytuacji kryzysowych (np. kontuzji jednego z kluczowych graczy) oraz pamiętać o finansach. W Football Manager 2018 możemy pokierować jednym z 2500 klubów z 50 krajów. Do naszej dyspozycji oddano przeszło 600 tysięcy piłkarzy i pomocników.

2. Call Of Duty World War II


Kolejna odsłona niezwykle popularnego cyklu strzelanek FPP, opracowana przez studio Sledgehammer Games. Tytuł wraca do korzeni serii, zabierając graczy w czasy II wojny światowej. W skórze głównego bohatera, „Reda” Danielsa (członka słynnej 1 Dywizji Piechoty), biorą oni udział w szeregu kluczowych bitew owego konfliktu, na czele z lądowaniem w Normandii, ofensywą w Ardenach, wyzwoleniem Paryża czy bitwą o most Ludendorff. W trakcie zabawy robimy użytek ze zróżnicowanego arsenału, a w wielu przypadkach kluczem do sukcesu jest współpraca z towarzyszami broni – w toku rozgrywki to właśnie ich musimy prosić o każdą apteczkę oraz zapasową amunicję. Oprócz kampanii fabularnej, Call of Duty: WWII oferuje rozbudowany, oparty na rywalizacji, wieloosobowy wariant rozgrywki. Największą nowością jest zupełnie nowy tryb Wojna, a także Kwatera Główna, czyli swoiste centrum społecznościowe. Uzupełnieniem tego wszystkiego jest kolejne wcielenie trybu Zombie, w którym stajemy oko w oko z nazistowskimi żywymi trupami, w otoczce rodem z horrorów klasy B.

1. Resident Evil VII: Biohazard


Siódma pełnoprawna odsłona kultowego cyklu survival horrorów firmy Capcom, zapoczątkowanego w 1996 roku na konsoli PlayStation. Kolejne części tej liczącej sobie już dwie dekady serii koncentrują się wokół walki ludzkości ze śmiercionośnym wirusem, zamieniającym zainfekowanych w krwiożercze potwory. Gracze towarzyszą zaś kilku bohaterom, którzy na przestrzeni lat naprzemiennie pojawiają się w kolejnych odsłonach Resident Evil oraz całej masie produkcji pobocznych. Akcja gry ukazana została w perspektywie pierwszoosobowej, a rozgrywka polega na eksploracji i walce z przeciwnikami oraz rozwiązywaniu okazjonalnych zagadek logicznych. Całość podszyta jest atmosferą horroru, która w porównaniu z pierwszymi częściami cyklu stopniowo ustąpiła pola elementom gier akcji. Resident Evil 7 łączy najlepsze elementy starszych oraz nowszych odsłon serii i jest pierwszą pełnoprawną częścią cyklu stworzoną od podstaw z myślą o konsolach ósmej generacji.

Źródło: youtube.comgry-online.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz